Connect with us

Uncategorized

BREAKING…. Saraki appoints 156 Legislative Aides (SEE FULL LIST)

Published

on

.

BREAKING.... Saraki appoints 156 Legislative  Aides (SEE FULL LIST)

Bukola Saraki

 

ASA:

Ilorin West:

Ilorin East:

Ilorin South:

 

This appointment is with immediately effect.

 

All appointees are expected to report on 23rd January 2018 at office of the Director General, ABS Constituency Office , Mandate House, ILORIN.

 

Signed

ALH. Musa Abdullahi

 

*ASA LG LIST OF CANDIDATES FOR ABS CONSTITUENCY OFFICE*

 

(1)

1. Suleiman Arowona.

2. Adelabu Aremu Toyin

3. Abdulsalam.B. Habbas

*Laduba/Ago/Sapati*

—————————————————

(2)

1. Oseni Jimoh

2. Rasaq Akande

3. Gafar Saka Lekan

*Ogbondoroko/Reke*

—————————————————

(3)

1. Abdullahi Mohammed

2. Alhaja Fatimoh Abdulganiyu

3. Saka Aremu Taofiq

*Budo Egba*

—————————————————

(4)

1. Murutala ibrahim Tola

2. Ganiyu Amao Owole

3. Kamaldeen Jimoh

*Aboto/odo-ode*

—————————————————

(5)

1. Taiye Magaji Oguntoyinbo

2. Fatai Jimoh

3. Abdulsalam Abiodun Lukmon

*Ila-oja*

—————————————————-

(6)

1. Saadudeen Babatunde

2. Abibat Taiye Tanimola

3. Seriki Bolakale Jamiu

*Alapa/Onire/Odegiwa*

—————————————————

(7)

1. Ishola Isiaka Muhammed

2. Abiodun Saka

3. Sulaiman Aremu

*Ogele*

—————————————————-

(8)

1. Olasheu Kafaya

2. Ajadi Ganiyu

3. Babatunde Kareem

*Efeu/ Berekodo*

—————————————————-

(9)

1. Haruna Hammed Olalekan

2. Salaudeen Bolaji

3. Ayinde Olaiya Waheed

*Otte/ Ballah*

—————————————————-

(10)

1. Ibrahim Salaiman

2. Busari Abdulateef

3. Salman Ibrahim

*Owode/ Gbogun*

—————————————————-

(11)

1. Abdulmumeen Olamilekan Ayo

2. Abdulwasiu Rahaman

3. Alhaji M.B. Olagunju

*Okeso*

—————————————————

(12)

1. Rafiu Amosa

2. Ibrahim Ayinla

3. Ibrahim Laaro Babi

*Gambari/Aiyekake*

—————————————————

(13)

1. Sulaiman Ajimasun

2. Tajudeen Atu

3. Yahaaya wasiu olayinka

*Sosoki/Yowere1*

—————————————————-

(14)

1. Fatai Abdulsalam Amao

2. Taofeek Atanda

3. Saka Omotosho Abdulwahab

*Agbona/Elebu/Fata*

—————————————————

(15)

1. Sofiu Ibrahim

2. Fatimoh Sulaiman

3. Ibrahim Nurudeen

*Afon*

—————————————————-

(16)

1. Turawa Muinat Alake

2. Wasiu Ajadi Werijo

3. Alawiye Muinat M.

*Awe/ Orimaro/ Adigbongbon*

—————————————————-

(17)

1. Sheu Idris

2. Azeez Rafiu

3. Isiaka Ahmed Sheu

*Okeweru/ Yowere 11*

—————————————————-

 

*ILORIN WEST LG LIST OF CANDIDATES FOR ABS CONSTITUENCY OFFICE *

 

(1)

1. ALH. Raheem Kajola

2. Mallam Ibrahim Adebayo

3. Ayinla AbdulRasheed

*Wara/Osin/Egbejila*

—————————————————

(2)

1. Babatunde Jimoh

2. Mustapha Yinka

3. Amosa Bolakale Uthman

*OKO-Erin*

—————————————————

(3)

1. Mallam Ibrahim Saheed

2. Abdulwaheed Olaiya

3. Olowookere S. Olayiwola

*Ogidi*

—————————————————-

(4)

1. Abdullahi Baba Agunka

2. Alhaja Tayo Musa

3. Aremu Mustapha Olayinka

*Magaji Ngeri*

—————————————————-

(5)

1. Abdulkareem Salau

2. Mashood Balikis

3. Sulyman AbdulAhmed

*Baboko*

—————————————————

(6)

1. Muritala Sulaiman Olasupo

2. Alhaja Saka Adamon

3. Musa Hussain Aladie

*Ubandawaki*

—————————————————

(7)

1. Oba Alaha

2. Sule Elewu

3. Abdulazeez.O. Usman

*Ojuekun/Zarumi*

—————————————————-

(8)

1. Wasiu Araoyo

2. Alhaji Saka Iyanda Akolu

3. Abdulkareem Adekunle.Y.

*Ajikobi*

—————————————————

(9)

1. Mr. Tunde Salaudeen

2. Ajagun Abdulkareem Ganiyu

3. Abdulfatai Ayo

*Badari*

—————————————————-

(10)

1. Abdulwasiu Olobi

2. Mustapha Yusuf

3. Jimoh AbdulRahman

*Adewole*

—————————————————-

(11)

1. Mashood Adio

2. Saadu Sarafa Gold

3. Isiaka Onimago Wasiu

*Alanamu*

————————————————-

(12)

1. Tunde AbdulRaheem

2. Saka Salman

3. Sanni Yusuf Babatunde

*Oloje*

—————————————————-

*ILORIN EAST LG LIST OF CANDIDATES FOR ABS CONSTITUENCY OFFICE*

 

(1)

1. Suleiman Bolaji Abubakar

2. Abdullahi Alata

3. Ismail Sulyman Bukola

*Gambari 1*

—————————————————-

(2)

1. Bashirat Omololu Magaji

2. Abdullahi AbdulRahman

3. Ahmed Bolaji AbdulRauf

*Gambari 2*

—————————————————

(3)

1. Yusuf Mohammed

2. Sherifat Sheu

3. Akano AbdulRasheed

*Iporin*

—————————————————-

(4)

1. Adama YAKUBU

2. Balogun S. Suleiman

3. Ibrahim AbdulRasheed

*Are 1*

—————————————————

(5)

1. Sefiu AbdulKareem

2. Rapheal .A. Ogedengbe

3. Kadir Rasheed .A.

*Are 2*

—————————————————

(6)

1. Ishola Kareem Ayeloja

2. BABA Azeez iyanda

3. Ahmad AbdulKabar Afolabi.O.

*OKE-OYI*

—————————————————-

(7)

1. Ayinla Wasiu

2. Wahab Salman Amolegbe

3. Ajape Abdulkabir Afolabi

*Ibagun*

—————————————————-

(8)

1. Kamaldeen Apara

2. Hajia kadijat omoga

3. Ayinde Saheed

*Maya*

—————————————————-

(9)

1. Akanni Alabi Ibrahim

2. AbdulRaheem Iyabo

3. Solihu Yusuph Amuda

*Agbeyangi*

—————————————————-

(10)

1. Rafa Adebola

2. Toyin Aliu

*Apado*

—————————————————-

(11)

1. Issa jimoh

2. Daud (Alfa) Mahmud

3. Babatunde Lukman

Marafa

—————————————————-

(12)

1. Adekunke Adedoyin

2. Bola Azeez

3. Abdlkadir Abdulwasiu

Sango

 

*ILORIN SOUTH LG LIST OF CANDIDATES FOR ABS CONSTITUENCY OFFICE*

 

(1)

1. Sherifat Olanrewaju

2. Hon. kazeem AbdulRaheem

3. Ayinde Kamaldeen

Akanbi 1

—————————————————

(2)

1. Hon, Salami Olakumle

2. AbdulKareem Lumen

3. Fatai Olanrewaju

Akanbi 2

—————————————————-

(3)

1. Kareem Lekan Alabi

2. Saheed Salaman

3. Kareem Toyin Ayinla

Akanbi 3

—————————————————

(4)

1. Ibrahim Ishola

2. Muhammed Nuhu Yahaya

3. Dare Jimoh

Akanbi 4

—————————————————-

(5)

1. Murutala Salman

2. Mohammed Jamiu Saka

3. Yahaya Quadri

Akanbi 5

—————————————————

(6)

1. Kareem Rafiu Ajibola

2. Hon, Saheed Aminu popo

3. Ibrahim AISHAT

Okaka 1

—————————————————-

(7)

1. Alh, Issa Sakamo

2. Hon, Kazeem AbdulRaheem

3. AbdulRahaman Abdulfatai

Okaka 2

—————————————————-

(8)

1. FATAI Idilobe

2. Sanni Toyin Olowo

3. Ibrahim Rilwanulahi Bukola

Balogun Funlani 1

—————————————————

(9)

1. J.O AbdulRaheem

2. Ibrahim Bolaji Ishola

3. Abubakar MOHAMMED Jamiu

Balogun Funlani 2

—————————————————-

(10)

1. ALH, AbdulGaniyu Olola

2. Comrade AHMED Abdullahi

3. Muhyideen Isaa

Balogun Funlani 3

—————————————————-

(11)

1. ALH, Oladimeji Ajadi

2. Hammed Ikmat Busayo

3. Abubakar Abdulmumeen

Okeogun

—————————————————

 

Signed:

Mallam Abdullahi Oganija

Director Of Media & Publicity

ABS Constituency Office, Mandate.

Facebook Comments Box

DOWNLOAD ROYAL NEWS eCOPY March 28, 2022


Copyright 2022 ROYAL NEWS. All rights reserved. Digital material on this website, may not be published, reproduced, broadcast, rewritten or redistributed in whole or in part without prior express written permission from ROYAL NEWS.

Contact: info@royalnews.com.ng

Download ROYAL NEWS app

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.